Ekstraklasa wypłaciła klubom 155 mln zł. Najwięcej dostały Legia Warszawa i Piast Gliwice

Podziel się
RSS
FACEBOOK
FACEBOOK
Twitter
Visit Us
Istagram

Ekstraklasa S.A. wypłaciła 16 klubom 155 mln zł wpływów gotówkowych za sezon 2018/2019.

Kwota ta jest o 4,5 mln zł większa niż w poprzednim sezonie i kolejna rekordowa wartość przekazana klubom przez ligową spółkę. Przychody zostały podzielone między kluby na podstawie modelu podziału obowiązującego od czterech lat.

Pieniądze wypłacane klubom pochodzą przede wszystkim z praw medialnych, a także są wypracowane dzięki kontraktom sponsorskim i innym działaniom marketingowym Ekstraklasy. W tym sezonie kluby otrzymały od nas łącznie o 4,5 mln zł więcej niż przed rokiem. To oznacza, że liga jest produktem, którego wycena rynkowa rośnie. Nie dzieje się to jednak samoistnie. Inwestujemy w jakość transmisji i technologie, rozwijamy nowoczesne sposoby dotarcia do fanów, wspieramy klubowe akademie. Finansujemy także specjalistyczny sprzęt służący ekstraklasowym drużynom. W bieżącym sezonie kluby użytkują, w ramach barteru, maty chroniące murawę przed złą pogodą, które kosztowały około 1,5 mln zł. Wszystko po to, aby stwarzać jak najlepsze warunki dla wzrostu jakości rozgrywek.Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy S.A.

Z puli 155 mln zł każdy z klubów otrzymał z Ekstraklasy 5,26 mln zł kwoty stałej, co łącznie daje 84,15 mln zł i stanowi 55% dzielonej sumy. W tej części zawarta jest kwota 12 mln zł, przeznaczona na szkolenie młodzieży w klubach – po 750 tys. zł na klub. Oprócz tych pieniędzy, wypłacane są również środki za miejsce w rankingu historycznym (blisko 26,78 mln zł do podziału) i za wynik w osiągnięty w bieżącym sezonie (blisko 26,78 mln zł do podziału). Około 2,3 mln zł to łączna wysokość opłaty solidarnościowej, wypłacanej ośmiu zespołom grupy spadkowej. Jest też kwota dzielona między cztery kluby, występujące w rozgrywkach UEFA, która wynosi ponad 13 mln zł. Dodatkowo Ekstraklasa wypłaciła 2 mln zł na rozwój młodych polskich zawodników w ramach współfinansowania programu Pro Junior System organizowanego przez PZPN.

 

 

Podobnie jak przed rokiem, w tym sezonie także najwięcj środków trafiło do Legii Warszawa. Stołeczny klub otrzymał blisko 15,89 mln zł. Na drugim miejscu finansowej tabeli jest Piasta Gliwice został zasilony kwotą 15,23 mln zł. O wypłacie nieco niższej kwoty w stosunku do warszawskiego klubu zdecydowały przede wszystkim pozycje obu zespołów w rankingu historycznym. Na trzecim miejscu podium Ekstraklasy w tym sezonie znalazła się Lechia Gdańsk, która zainkasowała niemal 13,36 mln zł, co stanowi duży skok w górę, bo aż o 10 pozycji.

Oprócz wpływów pieniężnych 16 klubów Ekstraklasy otrzymuje również świadczenia barterowe, wynikające w większości z umów sponsorskich i partnerskich.

Od sezonu 2019/2020 wchodzi w życie nowy model podziału puli środków pieniężnych, zgodnie z którym 44% kwoty będzie dystrybuowane między kluby solidarnie, po równo. Na pozostałą część złożą się dzielone między kluby: 20% za zajęte miejsce w tabeli na koniec sezonu, 18% za miejsce w rankingu historycznym, 14% dla czterech drużyn występujących w rozgrywkach UEFA, zaś 0,5% przypadnie klubom z dolnej ósemki z opłaty solidarnościowej. Od przyszłego sezonu wypłacane będzie też wsparcie o wartości 1% dla drużyn, które spadną z Ekstraklasy do pierwszej ligi.

 

 

W kolejnych dwóch sezonach zostaną zwiększone środki na szkolenie młodych piłkarskich talentów do 17 mln zł rocznie, w tym ok. 5,6 mln zł będzie dystrybuowane do klubów w ramach programu Pro Junior System (co będzie stanowić 2,5% środków wypłacanych klubom).

Ligowa spółka szacuje, że w sezonach 2019/20 i 2020/21 przekaże klubom Ekstraklasy najwyższe w historii środki ok. 225 mln zł w każdym z sezonów. Będzie to możliwe m.in. dzięki rekordowym kontraktom telewizyjnym podpisanym z platformą nc+ i TVP. Platforma nc+ zapewniła sobie prawa do wszystkich meczów Ekstraklasy, natomiast TVP pokaże jeden mecz w kolejce.

 

Źródło: ekstraklasa.org  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial